Jak czyścić plandekę?
- Szczegóły
Plandeki są niezwykle istotnymi i funkcjonalnymi przedmiotami, przydatnymi w wielu sytuacjach oraz branżach. Można za ich pomocą skutecznie ochronić przed zniszczeniem i zabrudzeniami materiały składowane na świeżym powietrzu, stoiska, piaskownice lub naczepy samochodów, a także zabezpieczyć ładunek na czas transportu.
Niestety, z racji swojej funkcji plandeki są bardzo podatne na różne zanieczyszczenia. W wielu sytuacjach nie ma to większego znaczenia – zewnętrzne zabrudzenia nie wpływają na skuteczność okrycia, jednak niektóre z nich, w szczególności plandeki do aut ciężarowych, stanowią przy okazji bardzo skuteczne narzędzie reklamowe. Ich estetyka jest wtedy niezwykle istotna, ponieważ ma wpływ na wizerunek reprezentowanej marki.
Najlepiej czyścić plandekę regularnie, aby zanieczyszczenia nie odkładały się w grube, trudne do usunięcia warstwy. Najmniejsze zabrudzenia można łatwo zmyć zwykłą wodą, najlepiej pod wysokim ciśnieniem. W zupełności wystarczy ona do pozbycia się takich substancji jak kurz, błoto lub piasek. Okazjonalnie pojawiają się jednak zanieczyszczenia znacznie trwalsze, których nie da się usunąć samą wodą. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju odbarwienia spowodowane czynnikami chemicznymi lub opadającymi elementami roślin, a także między innymi klej lub bardzo duże ilości ptasich odchodów. Ich zmycie bywa bardzo trudne, szczególnie w przypadku, gdy właścicielowi plandeki zależy na jak najmniejszym uszkodzeniu nadruku. Czego użyć do ich wyczyszczenia?
Jakimi środkami należy czyścić plandekę?
W Internecie można spotkać się z różnorodnymi poradami dotyczącymi mycia plandeki: polecane są na przykład rozpuszczalniki, denaturat lub benzyna. Należy jednak być bardzo ostrożnym, ponieważ podobne specyfiki mogą poważnie uszkodzić okrycie, odbierając mu nie tylko dawny wygląd, ale nawet skuteczność. Najlepiej użyć dedykowanych środków do czyszczenia plandeki. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele produktów tego typu. Różnią się między innymi składem oraz sposobem użycia. Na wszelki wypadek warto przetestować działania specyfiku na słabo eksponowanym fragmencie okrycia. Gdy nie wpłynie negatywnie na jego wygląd, można bez obaw przystąpić do mycia.
Jeśli zabrudzenie jest zbyt poważne, by można było poradzić sobie z nim samodzielnie, warto rozważyć skorzystanie z pralni chemicznej. Oczywiście znaczenie ma tu rozmiar plandeki, gdyż czasami rozwiązanie to może okazać się nieopłacalne lub bardzo trudne do zorganizowania. Wybór zaufanej firmy nie jest niestety łatwym zadaniem i jeśli estetyka okrycia jest wyjątkowo istotna, warto poprzedzić tę decyzję uważnym przejrzeniem różnych ofert oraz opinii dotychczasowych klientów konkretnych pralni.